Mit írnak a korabeli lapok 1945. januárban?
2023.12.24
Zalai Összetartás 1945. január 10.
Részlet a fenti újság aznapi számából:

Összefoglaló jelentés a magyar arcvonalról
A magyarországi harcok kimagasló eseményei, Esztergom visszafoglalása és a német csapatok jelentős térnyerése a Balaton és a Duna közötti arcvonalszakaszon. A német védőerő főparancsnokságának január 8-i jelentése szerint a német csapatok többnapos kemény harcban a szovjet állásokat áttörték és kelet felé előrenyomultak. Ezekben a harcokban elpusztítottak 59 páncélost, 425 löveget pedig részben elpusztították, részben pedig zsákmányolták. A harcok itt változatlan hevességgel folynak. A német áttörés a kellő pillanatban történt, miután Székesfehérvár és a Duna-kanyar közötti háromszögben erős szovjet csapatok összevonását figyelték meg. A szovjetnek nyilvánvalóan az volt a szándéka, hogy a Felsőgalla—Komáromi vasútvonal méretén Komárom irányában előretörjön. A német támadás tehát a bolsevistákat tökéletesen váratlanul érte. A meglepetés annyira teljes volt, hogy csak 2 napi harc után került sor arra, hogy a szovjet hevenyészve összefogott erőkkel ellentámadásokat indítson. Az ellentámadásokkal azonban elkéstek és így, hogy a fenyegető átkarolást elkerüljék, kénytelenek voltak visszavonulni. Az áttörés következtében igen sok magyar községet és várost foglaltunk vissza. — E harcokkal kapcsolatban igen figyelemreméltó a nemet birodalmi kormány katonai szóvivőjének nyilatkozata, amely szerint a német támadás kelet felé tovább tart, és hogy e harcokban a német csapatok fogják kimondani a döntő szót.
Zalai Összetartás 1945. január 12.

Szovjet rémtettek Esztergomban
Esztergomnak a német csapatok által történt visszafoglalása után a városi kórház egyik orvosa a következő vallomást tette: A szovjet csapatok a városban gyilkoltak és fosztogattak s a lakosságot embertelenül kínozták. Azzal az ürüggyel, hogy a városi kórházból tábori kórházat létesítenek, a betegeket kidobálták az ágyakból és sok súlyos beteget agyonlőttek. A betegápolónőket megkínozták és meggyalázták.
Zalai Összetartás 1945. január 19.
Újabb adatok arról, hogy rablás, fosztogatás, nők megbecstelenítése és gyilkosság jelzi a szovjet csizmáknak nyomát az újra visszafoglalt magyar területeken
Komáromtól délre a Vertes-hegységet átszelő országutak, amelyeken a német csapatok felvonultak és amelyek mentén a német páncélos egységek a bolsevistákat megverték és visszaszorították, még élénken magukon hordozzák a közelmúltban lefolyt harcok nyomait. Ezek a falvak a meggyötörtség, a szenvedések, kínzások és a halál borzalmait tárják a bevonuló német és magyar csapatok, valamint a német haditudósítók szeme elé.
A PLÉBÁNOS A BÍRÓ BORZALMAKRÓL BESZÉL
Az első élő kép, ami a haditudósító ele tárul, egyenesen kétségbeejtő. Egy szegény asszony a földre rogyva fényképet szorongat. A fia fényképe, akit a bolsevisták hosszas kínzás után kivégeztek. Hogy miért? — a szegény asszony nem tudná megmondani. A körülötte álló fiatal lányok arcáról is az átélt izgalmak, szenvedések megtörtsége rí le. Amíg a német haditudósító e látomásnak is borzalmas képet szemléli, előlép Welsh Ferenc községi bíró és Pregler Márton, a falu plébánosa, s néhány asszony követi őket. A községbíró az e elállatiasodott katonák rémuralmáról tesz jelentést. Ezek december 27-én törtek be a községbe, a déli órákban, s ezzel megkezdődött a lakosság keserves kínszenvedése. A férfilakosságot, aggokat és gyermeket egyaránt összeterelték s aki engedetlenséget tanúsított, azt rövid úton kivégezték. így összeterelt embertömeget aztán puskaaggyal és más fenyítékkel kényszerítették a község elhagyására, természetesen zárt sorokban nehogy valaki is meglépjen közülük. Amikor a férfi lakosságot kiterelték a faluból, megkezdődött a lakások fosztogatása, majd amint alkonyodni kezdett, megindult a vadászat az asszonyok és leányok után. Amelyik nő vonakodott a bolsevista katonáknak megadni magát, arra pisztolyt szegeztek és úgy kényszeritették őket állati vágyaik alá. Megtörtént, bogy a 70 éves öregasszonyt éppúgy megbecstelenítették, mint serdületlen gyermekleánykát.
A község bíráinak vallomását a plébános szavai is megerősítették. Egy fiatalasszony' — mondotta a plébános — akinek férje két év óta a harctéren küzd, s aki éppen amiatt amúgy is meglehetősen megviselt és megtört, tehetetlenül nézte, amint a bolsevisták berontottak a lakásába, mindenét kiszórták az ablakon, aztán mellének szegzett pisztollyal követtek el rajta erőszakot. A rabló és fosztogató katonák aztán még vagy egy tucatnyi részeg szovjet katona tért be a lakásba, azok is megbecstelenítették a szerencsétlen asszonyt. Hasonlóképpen vallott még sok asszony és leány is, akik minduntalan azt kérdezték a német haditudósítótól, hogy visszajönnek-e a még ezek a bestiák? Mert, ha igen, akkor inkább végeznek magukkal, de ezeket a borzalmakat még egyszer nem akarják átélni.
TARDOS FALU JEGYZŐJÉNEK VALLOMÁSA
Berkó Béla körjegyző a következő esetet mesélte el:
— Karácsony másnapján vonultak be hozzánk a bolsevisták, rettentő lárma és zaj közepette. Egy őrnagy volt a parancsnokuk, aki megnyugtatott, hogy senkinek sem lesz bántódása. Kis idővel később, mint a szabadjára engedett vadállatok rontottak a falura a bolsevisták. A férfiakat összeszedték és kiterelték a faluból, aztán rabolni, fosztogatni és erőszakoskodni kezdtek. Számtalan nőt becstelenítettek meg. Ha valamelyik nő menekülni akart előlük, utána lőttek s így végeztek vele.
Mindazok, akik a borzalmak ezen napjait átélték, alig mernek a tudatára ébredni annak, hogy most már a szövetséges német csapatok oltalma alatt vannak.
Csak soha többé ne jussunk ilyen borzalmas sorsra! Egyöntetűen ez volt a kívánságuk.
Zalai Összetartás 1945. január 24.
